Udržitelnost je pojem, který hýbe emocemi ve všech společenských kruzích. Aby nezapadlo, nemělo by být pouze heslem, ale stát se životním stylem a závazkem k budoucnosti naší planety. Co vlastně znamená? A je potřeba řešit tuto problematiku na univerzitách?
Změna klimatu, socioekonomických vazeb, ale i tenčící se zásoby nerostných surovin nás nutí ke změnám v chování i přemýšlení. Univerzity nabízejí nejvyšší možné vzdělání a prostor pro inovace a výzkum. Měly by tedy hrát klíčovou roli při výuce a vývoji v oblasti technologií reagující na globální výzvy. Zapojení prvků udržitelnosti do výuky napříč obory posiluje celoplošně myšlení zaměřené na společenskou odpovědnost. Studenti tak budou připraveni ve svém zaměstnání řešit aktuální výzvy a pružněji reagovat na potřeby pracovního trhu.
Rámec udržitelné univerzity dle United Nations Environment Programme
Rámec udržitelné univerzity podle UNEP spočívá v integraci udržitelnosti do všech aspektů fungování vysokých škol. Tento rámec zahrnuje čtyři klíčové oblasti: výuku a výzkum, lidi a společnost, životní prostředí a klima, a administrativu a řízení. Cílem je nejen snižovat ekologickou stopu univerzit, ale také podporovat odpovědné občanství mezi studenty, inovace v oblasti udržitelnosti a zapojení akademické sféry do řešení globálních výzev. UNEP navrhuje čtyřstupňový proces transformace, ve kterém se univerzity postupně posouvají od prvních kroků k vedoucím pozicím v oblasti udržitelnosti, přičemž klíčovým faktorem je zapojení studentů, akademiků i administrativy.
